Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Płyty, zapowiedzi materiałów, dyskusje na temat raperów i producentów z naszej rodzimej sceny.

Moderatorzy: Jose, oldschool

oyche
Posty: 11473
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:38

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: oyche »

benzoabuser pisze: 07 kwie 2020, 16:50 Zaś co do samego tematu to mi brakuje czegoś na połamanych bitach w nowoczesnej formie.
mordor muzik?
Awatar użytkownika
Whtn
Posty: 1651
Rejestracja: 17 kwie 2019, 18:16

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: Whtn »

benzoabuser pisze: 07 kwie 2020, 16:50 W ogóle może ktoś polecić coś ciekawego i wyróżniającego się z tych drillowych klimatów?
Z mikstejpow to na pewno Real nigga 4 life, unexpected fame, separate myself, welcome to the fazoland, welcome to Puerto Rico, free crack, life of the savage 3, back from the dead, drilluminati
Pewnie [mention]vampmoney[/mention] cos jeszcze dorzuci bo moja pamięć bywa zawodna :rotfl:
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: przedszkolanek »

UK & NY drill:
Skengdo x AM - ta płyta z długim tytułem, nie najnowsza, ale poprzednia
Headie One - Gang (bardzo nietypowa brzmieniowo płyta)
DigDat - Ei8ht Mile
Smoke Pop - Meet the Woo 2 (i jedynka też)
poza tym Morrisson ładnie daje, ale płyty jeszcze nie wydał, podobnie Fivio Foreign
z klasycznych rzeczy jeszcze G Herbo i Lil Durk
Awatar użytkownika
Archie
Posty: 255
Rejestracja: 29 kwie 2019, 3:05

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: Archie »

przedszkolanek pisze: 07 kwie 2020, 14:55nie mniej dla precyzji jeżeli chodzi o US/UK itd HH uliczny to rozdzieliłbym dla porządku gatunek muzyczny (trap, drill itd) od formy muzycznej (brzmienie trapowe, drillowe itd)
O, to jest bardzo ważne na etapie rozmowy i krytyki muzycznej. Niestety tu też mam pesymistyczne podejście i jeżeli dojdzie do popularyzacji tego brzmienia na rodzimym rynku to nikt z artystów nie będzie pilnował się i mówił "wykorzystuje brzmienie drillu", tylko raczej będzie typowe "robię drill", nie mówiąc już o masowym odbiorcy. Żyjemy w czasach w których słowo "hejting" stało się synonimem słowa "krytyka". :wall:
fisstech pisze: 07 kwie 2020, 13:05Ja akurat typów lubię czasem posłuchać ale trzeba przyznać że ta fala też trochę spóźniona w pl, tym bardziej że gloryfikacja zanów i opiatów już się przejadła a nawet coraz częściej drażni, przynajmniej mnie ale myślę że nie jestem osamotniony.
To jest niezły chichot losu, że w latach 90 na okładkach albumów (m.in. pierwszego Płomienia 81) było logo Przeciw Helenie Pakt i browniarze budzili pogardę, a dzisiaj niektórzy młodzi raperzy uważają, że gloryfikowanie opioidów jest spoko.
przedszkolanek pisze: 07 kwie 2020, 20:02Skengdo x AM - ta płyta z długim tytułem, nie najnowsza, ale poprzednia
W mojej opinii 2 Bunny the Mixtape to najlepsze co wypuścili. A od siebie polecę 67 - Lets Lurk.

-----------------------------------

To teraz podejdźmy do tematu z drugiej strony - Czy uważacie, że w chwili obecnej zagraniczne trendy rapowe w Polsce są w ogóle potrzebne?

Z perspektywy raperów jest to pójście po linii najmniejszego oporu, bo jak popularny jest teraz raper XYZ, to jak będę nagrywał w podobnej stylistyce muzycznej, to część jego polskich odbiorców do siebie przyciągnę i dodatkowo będę wbity w aktualny trend, a bycie na czasie w rap grze było zawsze ważne.

Ale czy z perspektywy rodzimej sceny bycie miejscem odtwórczym zamiast twórczym w ogóle się opłaca? Polska na tle Europy ma bardzo dużą konsumpcję rapu w społeczeństwie (nawet Lyor Cohen się tym zachwycał po tym jak przeszedł do YouTube Music), mamy 38 mln Polaków, a nie mamy własnego brzmienia na arenie międzynarodowej, bo ciągle czerpiemy od kogoś. Jeżeli rodzimi raperzy mieliby się przebić na arenie międzynarodowej to czy nie uważacie, że byłoby im prościej gdyby Polska miała własny "sound"?
Lord Acton (1834-1902): "All power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely."
Luke Cage: "Shit happens. Every day, in every city, on every corner. Shit muthaf**kin' happens. And it can happen to you."
Awatar użytkownika
vampmoney
Posty: 2976
Rejestracja: 18 kwie 2019, 3:10
Lokalizacja: Jarosław

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: vampmoney »

Whtn pisze: 07 kwie 2020, 18:50
benzoabuser pisze: 07 kwie 2020, 16:50 W ogóle może ktoś polecić coś ciekawego i wyróżniającego się z tych drillowych klimatów?
Z mikstejpow to na pewno Real nigga 4 life, unexpected fame, separate myself, welcome to the fazoland, welcome to Puerto Rico, free crack, life of the savage 3, back from the dead, drilluminati
Pewnie [mention]vampmoney[/mention] cos jeszcze dorzuci bo moja pamięć bywa zawodna :rotfl:
Piękny zbiór, dorzuciłbym jedynie real niggas 4 life 2 bo rondo to najoryginalniejszy driller (oprócz sosy ofc), Realer Than Wordz Rico Recklezza, Fresh Prince Of O-bloc Princa Dre i może Warzone Lil Mastera, wszystkie traki lil chiefa dinero i może debiut fbg ducka to z takich klasyków drugiej ligii
kurwa bym zapomniał FREDO KRUGER, WALKING LEGEND i ITS A SCARY SIGHT od Freda Santany to mus absolutny
Jak na początek to myślę że sporządziliśmy idealną i kompletną listę, cream de la cream
ale ogarnij jeszcze spoza Chicago, Pop Smoke, Fivio Foreign, Rah Swish, Gino Mondana
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: przedszkolanek »

Archie pisze: 07 kwie 2020, 20:16 Niestety tu też mam pesymistyczne podejście i jeżeli dojdzie do popularyzacji tego brzmienia na rodzimym rynku to nikt z artystów nie będzie pilnował się i mówił "wykorzystuje brzmienie drillu", tylko raczej będzie typowe "robię drill", nie mówiąc już o masowym odbiorcy.
pewnie tak będzie :/
aż mi się przypomniała pamiętna dyskusja z evangelionem na temat young multiego :lol:
Archie pisze: 07 kwie 2020, 20:16 A od siebie polecę 67 - Lets Lurk
no tak, zdawało mi się że o czymś ważnym zapomniałem
mrw
Posty: 39
Rejestracja: 07 paź 2019, 15:36

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: mrw »

Archie pisze: 07 kwie 2020, 20:16 To teraz podejdźmy do tematu z drugiej strony - Czy uważacie, że w chwili obecnej zagraniczne trendy rapowe w Polsce są w ogóle potrzebne?

Z perspektywy raperów jest to pójście po linii najmniejszego oporu, bo jak popularny jest teraz raper XYZ, to jak będę nagrywał w podobnej stylistyce muzycznej, to część jego polskich odbiorców do siebie przyciągnę i dodatkowo będę wbity w aktualny trend, a bycie na czasie w rap grze było zawsze ważne.

Ale czy z perspektywy rodzimej sceny bycie miejscem odtwórczym zamiast twórczym w ogóle się opłaca? Polska na tle Europy ma bardzo dużą konsumpcję rapu w społeczeństwie (nawet Lyor Cohen się tym zachwycał po tym jak przeszedł do YouTube Music), mamy 38 mln Polaków, a nie mamy własnego brzmienia na arenie międzynarodowej, bo ciągle czerpiemy od kogoś. Jeżeli rodzimi raperzy mieliby się przebić na arenie międzynarodowej to czy nie uważacie, że byłoby im prościej gdyby Polska miała własny "sound"?
Tak i nie.

Trill czy drill to nie sam dźwięk. To jakby subkultura w subkulturze. Trap i drill, mimo że to nadal rap, mają własny sposób bycia, własną kulturę, własny slang, styl ubioru. Nie sądzę, że wystarczy sam sound - o czym przekonał się np Donatan. Nie wystarczy sam sound, żeby się wybić, musi być cała otoczka.

Z resztą, na ile potrzebny jest sound, żeby wybić się na scenie międzynarodowej? UK Grime już praktycznie zdychał, gdy najwięksi raperzy z UK zaczynali wybijać się w USA. GZUZ robi trap, jego wizerunek jest o wiele ważniejszy niż dźwięk.

Jedynym dobrym przykładem jest PNL.To jedyna nie-anglojęzyczna grupa, która wybiła się międzynarodowo dzięki swojemu dźwiękowi, który zbytnio nie jest powiązany z żadną stylistyką, czy kulturowym "zjawiskiem" w rapie w USA. Tylko... muzyka PNL jest strasznie melodyczna, łatwo do "zrozumienia" przez osobę która nie mówi po francusku. I to dźwięk PNL, nie dźwięk całej Francji.

Według mnie w Polsce tworzenie własnego dźwięku miałoby sens gdyby "zainspirowane" sukcesem PNL - prosta, melodyjna muzyka. Tylko wtedy pojawia się problem języka polskiego, który tej melodyjności nie ma zbyt dużo. W innym wypadku jedyną opcją jest robienie to samo co GZUZ czy Malik Montana - robienie otoczki i wbijanie się w trendy światowe.
/mrw
Awatar użytkownika
zemsta1kadluba
Posty: 7707
Rejestracja: 22 paź 2019, 12:50

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: zemsta1kadluba »

Archie pisze: 07 kwie 2020, 20:16 To teraz podejdźmy do tematu z drugiej strony - Czy uważacie, że w chwili obecnej zagraniczne trendy rapowe w Polsce są w ogóle potrzebne?

Z perspektywy raperów jest to pójście po linii najmniejszego oporu, bo jak popularny jest teraz raper XYZ, to jak będę nagrywał w podobnej stylistyce muzycznej, to część jego polskich odbiorców do siebie przyciągnę i dodatkowo będę wbity w aktualny trend, a bycie na czasie w rap grze było zawsze ważne.

Ale czy z perspektywy rodzimej sceny bycie miejscem odtwórczym zamiast twórczym w ogóle się opłaca? Polska na tle Europy ma bardzo dużą konsumpcję rapu w społeczeństwie (nawet Lyor Cohen się tym zachwycał po tym jak przeszedł do YouTube Music), mamy 38 mln Polaków, a nie mamy własnego brzmienia na arenie międzynarodowej, bo ciągle czerpiemy od kogoś. Jeżeli rodzimi raperzy mieliby się przebić na arenie międzynarodowej to czy nie uważacie, że byłoby im prościej gdyby Polska miała własny "sound"?
cóż moi ulubieni polscy raperzy to w większości tacy którzy mają "swój" styl- Rogal, LSO, Oskar, Pikers, Ćpaj Stajl więc proste że wolałbym żeby organicznie wytworzyć jakiś polski styl. Najbardziej awangardowy był chyba hardcore psycho-rap pierwszego Kalibra, gdzie mimo słyszalnych inspiracji Wu-Tangiem i Gravediggaz to jednak był on naprawdę oryginalny, szczególnie na tle innych rodzimych raperów tamtego okresu którzy najczęściej brzmieli 1:1 tak jak amerykańscy raperzy.
mołpy są kozackie
Awatar użytkownika
fifi
Posty: 1394
Rejestracja: 17 sie 2019, 13:48

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: fifi »

wydaje mi sie, ze jezeli beda mieli podpierdalac nowe trendy spoza polski, chodzi tu glownie o warstwe muzyczna, nie liryczna, gdyz tak naprawde tekstowo wciaz jest to samo
Obrazek
Awatar użytkownika
fisstech
Posty: 100
Rejestracja: 05 lis 2019, 23:38

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: fisstech »

Zakładając temat nie miałem na myśli kopiowania czegoś 1:1 u nas, brzmienie trapowe np francji na początku zbytnio się nie różniło od tego co w usa.

A nasze własne brzmienie w pl to też temat szeroki na raczej osobny wątek. Wszyscy ci wymienieni wyżej, którzy mają brzmienie swoje to raczej indywidualiści niż jakiś szersze zjawisko. Chyba że jako nasze własne brzmienie uznać typowy polski uliczny rap. W sumie to nim jest.
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: baqlashan »

benzoabuser pisze: 07 kwie 2020, 16:50 W ogóle może ktoś polecić coś ciekawego i wyróżniającego się z tych drillowych klimatów?
no król drillu to akurat jest tylko jeden (nie chief keef, moim zdaniem ten ostatnio już zbyt odfruwa stylistycznie by go kisić w jakimś śmiesznym terminie jak drill) - jedyny, o nienaruszonej pozycji King Kontraverse

sprrrawdzaj



^przy "bitch i pay taxes" zawsze banan na mordzie :D






^tego trzeba posłuchać, nie będę nic dodawał od siebie

oprócz tego rzuciłbym legendarne BARZ, ale grubas usunął klip do tego numeru, a szkoda bo był opór śmieszny

a to co ci zdążyli polecić koledzy to poprawne do bólu schematyczne rzeczy, jedyne co się tam wyróżnia to fredo kruger mixtape
(chociaż jak nie obcowałeś nigdy z gatunkiem to w sumie mogą to być dobre strzały )
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
benzoabuser
Zbanowany
Posty: 5552
Rejestracja: 25 sie 2019, 18:58

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: benzoabuser »

Dziękuje drodzy użytkownicy, z chęcią sprawdzę
znajdę wszystkie kurwy świata i rozjebie

!EXTRA ANNOTATION!

ALL OF MY POSTS ARE FICTION
Awatar użytkownika
JoeyJoeJoe
Posty: 832
Rejestracja: 30 lis 2019, 1:21

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: JoeyJoeJoe »

myślicie że trap metal ma szanse zaistnieć u nas?
Słuchaj, zaraz Cię tutaj pouczy Paweł z Graila, że musisz mi nalać tego soku i będziesz pouczony
Awatar użytkownika
koniec
bruh bruh
Posty: 5536
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: koniec »

no blacha już zaistniał
Awatar użytkownika
JoeyJoeJoe
Posty: 832
Rejestracja: 30 lis 2019, 1:21

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: JoeyJoeJoe »

koniec pisze: 09 kwie 2020, 1:18 no blacha już zaistniał
:lol: chyba się nie zrozumieliśmy
to jest trap metal
Słuchaj, zaraz Cię tutaj pouczy Paweł z Graila, że musisz mi nalać tego soku i będziesz pouczony
Awatar użytkownika
koniec
bruh bruh
Posty: 5536
Rejestracja: 17 kwie 2019, 17:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: koniec »

;) znaki
Awatar użytkownika
JoeyJoeJoe
Posty: 832
Rejestracja: 30 lis 2019, 1:21

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: JoeyJoeJoe »

a
że blacha
i metal
Spoiler
czaje
Słuchaj, zaraz Cię tutaj pouczy Paweł z Graila, że musisz mi nalać tego soku i będziesz pouczony
Sotnikov
Posty: 471
Rejestracja: 01 cze 2019, 23:46

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: Sotnikov »

JoeyJoeJoe pisze: 08 kwie 2020, 23:08 myślicie że trap metal ma szanse zaistnieć u nas?
Młodszy joe chyba robił coś w tym stylu, czy to nie to jednak?
Awatar użytkownika
Holden
Posty: 1167
Rejestracja: 18 kwie 2019, 11:01

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: Holden »

Brakuje u nas radia/kanału muzycznego ukierunkowanego na rap gdzie zapraszani byliby fajni zawodnicy z napisanymi tekstami (jest niby jakiś yurkowsky ale on to pojęcia nie ma, tam przychodzą jakieś kęki czy dinozaury fokusy i nawijają stare kawałki). Namiastkę tego o co mi chodzi dał nam Frosti w newonce radio czy może nawet Quebo u Solara.

przykłady:
Spoiler








Awatar użytkownika
Offcheck
Posty: 274
Rejestracja: 19 kwie 2019, 19:33
Lokalizacja: WWA

Re: Zagraniczne trendy rapowe a Polska

Post autor: Offcheck »

przedszkolanek pisze: 07 kwie 2020, 14:55 chociaż jak teraz myślę, to te wszystkie Kaczory BRS itd. bitowo już coraz bardziej odchodzą od sztampowych ulicznychPLtrapów, więc może z tego się zrobi drill?
Ale to tylko bitowo. Polski uliczny rap jest żałosny pod względem skilli, jest paru ciekawych typów (Plus, Młodzian) ale to za mało. Z tego nie urodzi się drill. Jest paru ziomków, którzy robią okołodrillowe przeloty (np Szamz).

Jeżeli miałbym stawiać, co przejdzie z USA do Polski, to albo bym stawiał na jakieś rapowe eksperymenty w stylu Earla Sweatshirta (o ile czegoś już nie ma) albo kobiecy rap (ale tu póki co nie widzę wykonawców).
Siemano, stolica WWA, a nie Waszyngton,
Jeśli chodzi o hajs jestem je**ną maszynką
ODPOWIEDZ