Rapowy offtopic

Płyty, zapowiedzi materiałów, dyskusje na temat raperów i producentów z naszej rodzimej sceny.

Moderatorzy: Jose, oldschool

Awatar użytkownika
Tracz
Zbanowany
Posty: 479
Rejestracja: 13 sty 2020, 20:23

Re: Rapowy offtopic

Post autor: Tracz »

baqlashan pisze: 15 sty 2020, 0:00 to wychodzi na to, że Paluch jest najbogatszym polskim raperem? nie spodziewałem się tego szczerze mówią c
SWN pisze: 15 sty 2020, 0:00 Szkoda że suche wyniki bez obliczeń, bo chętnie bym sobie spojrzał na takie coś, rozkład liczb poszczególnych albumów itp.
Liczyłem to na piechotę wg zaktualizowanych danych na Wikipedii więc domyślam się że w rzeczywistości rozstrzał może być niemały i domyślam się że na korzyść OSTRa, ale w każdym razie myślę że się wiele nie pomylimy jeśli zakwalifikujemy do najlepiej sprzedających płyty raperów za ostatnią dekadę właśnie to grono (OSTR, Paluch, Kękę, Quebo), przy czym Quebonafide mało jeszcze wydał i najlepsze biorąc pod uwagę obecny fame dopiero przed nim, natomiast sumując całą dekadę to pewnie zarobił na samych płytach na ten moment mniej niż wyżej wymienieni panowie. Paluch z Kękę sprzedają mnóstwo płyt, grają straszną liczbę koncertów pewnie za wyższe stawki w branży, BOR ma jeszcze dość mocno rozwinięty merchendising więc chyba nie skłamiemy wnioskując że Paluch należy do najlepiej zarabiających raperów w ostatniej dekadzie.
#BOR4LIFE
daveyo
Posty: 12142
Rejestracja: 29 lip 2019, 14:22

Re: Rapowy offtopic

Post autor: daveyo »

W ostatnim wywiadzie dla CGM'U AWGS poruszył temat, że producent jest często pomijany i schodzi na dalszy plan i mimo, że on został doceniony na projekcie "Mięthy" to z góry stawiał siebie na pozycji przegranej.
Ja bym się tutaj nie zgodził, szczególnie ostatnio, słuchacze potrafią docenić producentów, a czasami to tylko oni zbierają propsy. Każdy świadomy słuchacz raczej rozumie, że to nie tylko raper robi robotę, ale też stoi za tym sztab innych ludzi.
Też w jakiś sposób trzeba się pokazać jako producent, czymś zainteresować, zaskoczyć, ludzie od razu to zobaczą. Nie wystarczy dać sobie byle jaki bit i później narzekać, że ktoś tam go pominął. Producent=Raper.
A Wy co myślicie i jakie jest Wasze podejście?


Link do wywiadu, praktycznie początek rozmowy
https://www.youtube.com/watch?v=nDnQoSScJi8
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6546
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Rapowy offtopic

Post autor: Jose »

Imo są niedoceniani, tym bardziej że o ile łatwo ludziom ocenić teksty, rymy, flow czy inne części składowe rapu, to trudno bez wiedzy muzycznej, a tej nam brakuje, ocenić każdy aspekt bitu - cięcie sampli, fałsz basu, kompresje, itd.
Awatar użytkownika
Piters
Posty: 4372
Rejestracja: 17 kwie 2019, 16:28

Re: Rapowy offtopic

Post autor: Piters »

Ja np. często mówie, że tylko bit dobry albo sie jaram bitem, a potem przychodzi "Producent roku" i nie mam pojęcia kogo mi się najbardziej podobały. Nie wpadają tak łatwo w głowę jak raperzy
Belmondo pisze:Jestem człowiek demolka
Życie to ślizgawka, twoje życie to parodia
Awatar użytkownika
baqlashan
Zbanowany
Posty: 5636
Rejestracja: 18 kwie 2019, 0:26
Lokalizacja: strych

Re: Rapowy offtopic

Post autor: baqlashan »

producent roki to Młody Bóg i Szekel, jak co roku
Rupert pisze: jak chce czytac urojenia po narkotykach to czytam sobie fromage jak chce oświecenia to czytam bakłażan prosta rzecz
Set your world on fire, watch your planet burn
While swinging in a tire hanging from a flying worm
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6546
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Rapowy offtopic

Post autor: Jose »

[mention]przedszkolanek[/mention], daj jakiegoś paździerza z tego roku
Awatar użytkownika
SWN
Administrator
Posty: 11490
Rejestracja: 17 kwie 2019, 0:46
Lokalizacja: Kałków

Re: Rapowy offtopic

Post autor: SWN »

Z tymi producentami oczywiście sama prawda i część raperów powinna oddawać codziennie modlitwy dziękczynne za trafienie świetnych bitmejkerów-ziomków, bo niektóre klasyczne już bangery zawdzięczają wszystko melodyjności i trzeba było by być małpą, żeby spierdolić ich potencjał. W dzisiejszych czasach (albo w sumie zawsze, już nie chce mi się rozmyślać) przepisem na hit rapowy jest wpadający w ucho instrumental i jakiś chwytliwy/memiczny refren (skiety klapkiiii), w zwrotkach można nawet szczekać i chuj to kogo obchodzi w środku imprezy.

Niemniej trzeba też ucinać pomysły w stylu tych Bobera, który jeśli dobrze pamiętam proponował, żeby wszystkie tracki były zapisywane w formie PRODUCENT - NAZWA (FEAT. RAPER), bo strona muzyczna jest ważniejsza, bardziej pracochłonna itp.
B to G strikes again, thick hay on the bread... For me it's a lifestyle, you say that's about swag
Awatar użytkownika
WHITE
Posty: 2836
Rejestracja: 18 maja 2019, 13:48

Re: Rapowy offtopic

Post autor: WHITE »

Wlasnie za co APmg tyle glosow skoro malo dobrych bitow dal w zeszlym roku
nie każdy rok przestępny, ale każdy jest przestępczy
Awatar użytkownika
Addicted
Posty: 1792
Rejestracja: 11 maja 2019, 10:44

Re: Rapowy offtopic

Post autor: Addicted »

Bo większość(?) forum słucha Kaza i nie kojarzy innych producentów :rotfl:
Awatar użytkownika
formaszczytu
Posty: 2111
Rejestracja: 29 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: SKI

Re: Rapowy offtopic

Post autor: formaszczytu »


SWN pisze:Tak się złożyło, że otworzył spoiler ze zdjęciem dość popularnego (z lepszych lub gorszych powodów) użytkownika poem sometimes i zaczął się napierdalać z jego wyglądu, na co ten zareagował niezbyt przychylną oceną twórczości radomskiego, zwyczajnego chłopaka.
Ja zawsze lubiłam czytać spiny Bonsa jak ktoś dissował jego tatuaże w temacie dziar raperów. O właśnie, spoko byłoby go zrobić i tutaj.
Bolo pisze: 08 maja 2020, 22:44 Forma przeora ci życie i pole.
https://www.last.fm/pl/user/parodyofzombie
https://www.instagram.com/deprawacja/
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Rapowy offtopic

Post autor: przedszkolanek »

Tracz pisze: 15 sty 2020, 8:58 Paluch z Kękę sprzedają mnóstwo płyt, grają straszną liczbę koncertów pewnie za wyższe stawki w branży, BOR ma jeszcze dość mocno rozwinięty merchendising więc chyba nie skłamiemy wnioskując że Paluch należy do najlepiej zarabiających raperów w ostatniej dekadzie.
nie żebym marudził, ale odkrywamy amerykę w tej chwili
Tracz pisze: 15 sty 2020, 8:58 przy czym Quebonafide mało jeszcze wydał i najlepsze biorąc pod uwagę obecny fame dopiero przed nim
imo nie, mnie się wydaje, że quebo jest na najlepszej drodze, żeby zostać polskim lil waynem - czyli raperem, który kiedyś był zajebisty, świeży i królował jak mało kto, a dzisiaj już mało kogo obchodzi
daveyo pisze: 15 sty 2020, 11:40 W ostatnim wywiadzie dla CGM'U AWGS poruszył temat, że producent jest często pomijany i schodzi na dalszy plan i mimo, że on został doceniony na projekcie "Mięthy" to z góry stawiał siebie na pozycji przegranej.
Ja bym się tutaj nie zgodził, szczególnie ostatnio, słuchacze potrafią docenić producentów, a czasami to tylko oni zbierają propsy.
tak i nie, przyciętny słuchacz na to nie patrzy, ale "klasa gadająca" polskich rapsów bardziej propsuje producentów niż raperów
Jose pisze: 15 sty 2020, 13:44 [mention]przedszkolanek[/mention], daj jakiegoś paździerza z tego roku
a ten tkm czy marianna czegoś już nie wydali w tym roku? Pomijając już, że jakoś ostatnio nie śledzę i jestem zajęty słuchaniem zaległych płyt z 2019, to najgorsze, co słuchałem w tym roku, to ta płyta arbuza, więc poziom jest całkiem wysoki
faworytów do najgorszego kawałka 2020 jeszcze nie mam żadnych
Awatar użytkownika
Jose
Brak Kultury
Posty: 6546
Rejestracja: 17 kwie 2019, 6:49

Re: Rapowy offtopic

Post autor: Jose »

przedszkolanek pisze: 15 sty 2020, 18:56 a ten tkm czy marianna czegoś już nie wydali w tym roku?
Może i było, Filipek też, ale liczyłem na coś nieoczywistego. :(
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Rapowy offtopic

Post autor: przedszkolanek »

ale filipek jest jeszcze z grudnia, teraz tylko klip puścił

no cóż, na razie musisz się zadowolić starym kontentem, póki co poszukiwania kryształowego gówna polskiego hip-hopu są zawieszone
btw myślę, że już w piątek sporo coś w tym typie mata wrzuci
Awatar użytkownika
Bolo
Posty: 6996
Rejestracja: 18 kwie 2019, 21:42

Re: Rapowy offtopic

Post autor: Bolo »

O popatrzcie jaki kękę był jebany śmieszek i luzak a jak z jego trzeciej płyty cisnąłem bekę, że w porównaniu z wydaniami u jaszczomba to gówno i przyciął zeby wiecej zarobić i preorder chujowy to mnie zablokował możliwość komentowania na fejsie

A producenci oczywiście, że są pomijani jak chuj w całokształcie rapu w oczach przecietnego słuchacza, przecież to nie jest filozofia.
Wygrzeszam Cię, mordzia.
Awatar użytkownika
formaszczytu
Posty: 2111
Rejestracja: 29 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: SKI

Re: Rapowy offtopic

Post autor: formaszczytu »

Z takich anegdotek to często od chuja podludzi myśli, że Tonciu/Pawloom to nie nazwa duet/producent tylko dwuczłonowa ksywa na dany typ projektu, bo przy innych podpisuje (prod.).
Bolo pisze: 08 maja 2020, 22:44 Forma przeora ci życie i pole.
https://www.last.fm/pl/user/parodyofzombie
https://www.instagram.com/deprawacja/
Awatar użytkownika
LWD
Posty: 2919
Rejestracja: 10 paź 2019, 10:32

Re: Rapowy offtopic

Post autor: LWD »

przecież w Polsce od chuja uwagi się poświęca producentom, wymienienie w tytule kawałka na głupim youtube producenta to u nas standard, wstawienie jako współautora na spotify też dość popularne, natomiast w takich Stanach czy Francji to do tego kto robił tam bity trzeba się dokopać, więc może nad losem amerykańskich i francuskich producentów powinniście płakać, bo polscy są akurat wyjątkowo rozpieszczeni.
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Rapowy offtopic

Post autor: przedszkolanek »

[mention]Jose[/mention] proszę
https://www.youtube.com/watch?v=7equpFsZxn4
ale tu klip robi większą robotę
Awatar użytkownika
SWN
Administrator
Posty: 11490
Rejestracja: 17 kwie 2019, 0:46
Lokalizacja: Kałków

Re: Rapowy offtopic

Post autor: SWN »

LWD pisze: 15 sty 2020, 19:49 więc może nad losem amerykańskich i francuskich producentów powinniście płakać, bo polscy są akurat wyjątkowo rozpieszczeni.
Małą ilość creditsów w USA "osładzają" warunki finansowe w umowach producenckich
Spoiler
(oczywiście tych, którzy potrafią o siebie zadbać i trochę myślą, bo kojarzę głośny przypadek ze ścisłego mainstreamu, gdzie gra toczyła się o grube miliony z udziałów w kawałku który znikąd stał się hitem, niestety nie przypomnę sobie o kogo chodzi, ale typowi przeszedł hajs życia koło nosa)
przez co duża część topowych ksywek jest w Stanach równorzędnymi, samodzielnymi gwiazdami obok swoich rapujących kolegów, a ci bardziej skromni współautorzy hitów żyją sobie spokojnie klepiąc bity w dojebanych chatach i nie wchodzą nikomu w drogę. Miałem okazję być na holenderskim Woo Hah, gdzie wyjście na scenę Mike'a Will Made-It'a albo TM88 wzbudzało równorzędną reakcję z machaniem raperów, mnóstwo typów ma praktycznie ustawione życie z racji bycia współautorem jakiegoś przekatowanego w klubach klasyka. Wiadomo, że jest też cały sort maluczkich soundcloudowych ksyw tyrających w pocie czoła i wysyłających darmowe dema wielkim gwiazdom licząc na odkrycie, ale chciałem skupić się na porównaniu czołówki do czołówki, a tam będziemy jeszcze czekać latami na sytuację takiego Metro, który po dwóch latach produkowania mógł sobie spokojnie odejść na emeryturę (z której wrócił jak wiadomo) leżąc na workach siana z creditsów.
B to G strikes again, thick hay on the bread... For me it's a lifestyle, you say that's about swag
Awatar użytkownika
przedszkolanek
Posty: 17084
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:29

Re: Rapowy offtopic

Post autor: przedszkolanek »

swn ma racje, podaj ktoś jakiegoś producenta w pl który miał kiedykolwiek taką pozycję na scenie jak pierwszy z brzegu metro boomin w latach 16-18
znajdzie się chociaż jeden taki, który jest samodzielnym podmiotem na scenie?
takie wrzucanie producenta na tytułu tracka czy wrzucanie w creditsy autorskie na streamingach, to jest takie typowo polskie gadanie godnościowe zamiast porządnej zapłaty
Footer
Posty: 74
Rejestracja: 26 cze 2019, 18:41

Re: Rapowy offtopic

Post autor: Footer »

> Robisz wyjebisty bit który przysłowiowo "robi robotę", twój kolega raper wybija się na tym utworze, zdobywa miliony odwtorzeń, leci w radio, później zdobywa złotą płytę a Ty zostajesz z 1000 zł za bit i hehehehe creditsami :bowdown:
ODPOWIEDZ